Stage One Youth Theatre Group
 
Home
News
Rehearsal Schedule
Cats
Past Shows
Awards
About Us
Splurge Gun Hire
Contact Us

AWARDS AND ACCOLADES

2018

NODA SE Region, District 11

NODA SE Accolade of Excellence for their
2017 production of Footloose

2016

Daily Echo Curtain Call Awards

Nominated
Best Supporting Actress in a Youth Production
Jessie Wright (Mrs Blitztein) for Blitz!

2015

Daily Echo Curtain Call Awards

Winner
Best Female Actor in a Youth Production
Sian Samways for Bugsy Malone



Nominated
Best Male Actor in a Youth Production
Adam Brombley for Bugsy Malone

Wow 24/7 Awards

Nominated
Best Amateur Musical Production
Stage One Youth Theatre for Bugsy Malone

2014

Daily Echo Curtain Call Awards

Winner
Best Actor in a Youth Production
Matt Fisher (Billy Crocker) in Anything Goes

Winner
Best Actress in a Youth Production
Ellie Jones (Reno Sweeney) in Anything Goes

Nominated
Best Direcctor in a Youth Production
Jacqui Ivemy for Anything Goes

Nominated
Youth Ensemble Award

Stage One Youth Theatre for Anything Goes

2013

Daily Echo Curtain Call Awards

Nominated
Best Supporting Actress in a Youth Production
Lily Wardale (Frenchy) in Grease

Nominated
Best Actor in a Youth Production
Matt Fisher (Curly) in Oklahoma!

Nominated
Best Actress in a Youth Production
Ellie Jones (Laurey) in Oklahoma!

Nominated
Best Direcctor in a Youth Production
Jacqui Ivemy for Oklahoma!

Nominated
Best Youth Ensemble

Stage One Youth Theatre for Oklahoma!

NODA SE Region, District 11

Runner Up
De Luxe Class Programme
Oklahoma!

2012

NODA SE Region, District 11

Winner
Accolade of Excellence 2012
Fiddler On The Roof

Daily Echo Curtain Call Awards


Nominated
Best Actor in a Youth Production
Josh Dennis (Tevye) in Fiddler On The Roof

Nominated
Best Actress in a Youth Production
Katie Winter (Golde) in
Fiddler On The Roof

2011

Daily Echo Curtain Call Awards

WINNER
Best Actor in a Youth Production
Sam Ring (Sky Masterson) in Guys and Dolls

WINNER
Best Supporting Actress in a Youth Production
Megan Healey (Miss Adelaide) in Guys and Dolls

Nominated
Youth Ensemble Award
Guys and Dolls

Nominated
Best Director of a Youth Production
Jacqui Ivemy for Guys and Dolls

Nominated
Best Actress in a Youth Production
Natasha Brown (Sarah Brown) in Guys and Dolls

Nominated
Best Supporting Actor in a Youth Production
Jamie Riley (Nathan Detroit) in Guys and Dolls

2010

NODA SE Region, District 11

Winner
Accolade of Excellence 2010
Les Miserables School Edition

The News Guide Awards

Runner Up
Best Amateur Musical Production
Les Miserables School Edition.

Daily Echo Curtain Call Awards

Nominated
Youth Ensemble Award
Les Miserables School Edition

Nominated
Best Actor in A Youth Production
Sean Ridley (Jean Valjean) in Les Miserables School Edition

Nominated
Best Actess in A Youth Production
Natasha Brown (Fantine) in Les Miserables School Edition

2008

NODA West Region

Winner
Most Promising Female in Youth Theatre,
Amy Devine (Lilli Vanessi/Katharine) for Kiss Me, Kate.

2006/2007

NODA West Region

Winner
Best Production
Les Miserables School Edition.

The News Guide Awards

Nominated
Best Amateur Musical Production
Les Miserables School Edition.

2004/2005

NODA West Region

Winner
Most Promising Male in Youth Theatre
Tyler Davies-Smith (Billy Snibson) for Me And My Girl.

1999/2000

NODA West Region

Winner
Most Promising Male in Youth Theatre
Tom Stammers for Fiddler On The Roof.

1994/1995

NODA West Region

Winner
Most Promising Juvenile in Youth Theatre,
Kelly Worley for Blitz!

 

Y
  © Stage One Youth Theatre Group